Ostad talli saad hobuse kauba peale


Eesti majatehas jagab Soomes tasuta hobuseid
06.oktoober 2011


Raplamaa ettevõte on koos kohaliku hobusekasvatajaga mõelnud uudse kampaania Soome turu vallutamiseks — talli või maneeži ostja saab kauba peale hobuse.

Voore tallid OÜ hobusekasvataja Anu Pärisoo sõnul tekkis uudse reklaamikampaania idee Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse mentorklubis ühe grupitöö käigus. Tema oli seal üks juhendatavaist, ehitusettevõtte Arca Nova Element OÜ tegevjuht Marek Jallai aga mentor.

Naljaga pooleks läks õhku mõte, et kui Arca Nova läheb Soome turule talle müüma, siis miks ei võiks hobusekasvataja panna talliga kaasa hobust. Umbes samamoodi, nagu valmis majaga antakse kaasa köögisisustus.

Hullumeelne küll, aga proovida tasub

“Alles hiljem hakkasime mõtlema, et aga ongi ju lahe idee, selle võiks päriselt ka ära teha!” rääkis Pärisoo. “Keegi pole meie teada varem sellist asja teinud ja kõneainet annab see kindlasti.”

Hästi sobis mõte mõlemale ka seetõttu, et nii puitkonstruktsioonide tootmise ja ehitamisega tegelev Arca Nova kui ka Voore Tallid tahavad Soome turul kanda kinnitada.

Seni oli Arca Nova Elemendil esikohal Norra, kuhu on tarnitud põhiliselt elementmaju ja sotsiaalhooneid. Soomes on nõudlus pigem põllumajandusega seotud hoonete järele nagu tallid, heinaküünid, masinakuurid.

Arca Nova on juba Soome partneriga koostööd tehes põhjanaabritele hooneid ehitanud ning Anu Pärisoo kümmekond hobust müünud.

Samas ollakse praegu vastamisi peaaegu tundmatuga — nii jõulist turundust pole varem proovitud. Valmis on soomekeelne kampaanialeht veebis ning algab aktiivne reklaami tegemise aeg.

“Minu meelest on tore, et teeme midagi natuke hullumeelset,” sõnas Anu Pärisoo. “Hullumeelsetel asjadel on jumet!”

“Meie jaoks on see tõesti natuke teistmoodi ja eeskätt mänguline ettevõtmine,” möönis Jallai.

Samas — isegi kui hobusekampaania hoogu sisse ei peaks saama, on hea midagi uut ja värsket katsetada. 18 kohalikule elanikule tööd pakkuv firma pole ka varem väljakutsete ees kõhklema löönud — sama ettevõte ehitas paari aasta eest filmi “Polli päevikud” tarbeks Pärnumaal merre suurejoonelise mõisamaketi.

Mängu lähevad eesti tõugu hobused

Riski tunnistab ka Anu Pärisoo, kellelt ettevõte ostab neli 2011. aasta kevadel sündinud varssa, kaks mära ja kaks täkku.

“Muidugi ma riskin, kui hobused kampaania alla kinni panen,” märkis Pärisoo. “Need on head hobused, kelle müümine ei ole mingi probleem, aga siin säilib võimalus, et keegi ei tahagi  neid ja siis on mul neli müümata hobust, aga samas — kui me ei proovi, siis me ei saa ka teada, kuidas see mõte võiks toimida.”

Pärisoo sõnul lähevad hobused Arca Novale pisut väiksema summa eest, kui seda võiks saada vabaturult, kus varssade hind oleks 1000-1500 eurot.

Lisaks võtab ta kohustuse pidada hobuseid vajadusel kevadeni oma tallis ning transportida nad hea tervise juures Helsingisse.

Tegu on eesti hobustega, sest Voore tallides kasvatatakse just seda tõugu. Kõigil seal sündinud hobustel on nimes eesliide Voore, see käib hobusega alati kaasas ja tuletab meelde talli, kus ta sündinud on.

Hobune pole ootamatult kingitud kass

Marek Jallai on seda meelt, et varsad kaovad kiiresti — soomlaste hulgas on hobustega tegelemine väga populaarne ning sealsel turul ruumi on.

“Kui ühe hobusekasvatajaga plaanist rääkisin, oli ta algul väga kahtlev ja arvas, et ei tea, mis hobused need sellised ka on ja kas ta üldse niisugust kaupa teeks,” rääkis Jallai. “Kuuldes aga, kelle talliga koos töötame, oli jutt kohe teine — tegu on usaldusväärse ja hea mainega hobusekasvatajaga.” Samuti on soomlaste hulgas küllalt neid, kes eesti tõugu hobust tema rahuliku loomu poolest hindavad ja eelistavad.

Kuna valdkond on küllalt spetsiifiline, pole Pärisoo meelest muret, et hobused halbadesse kätesse satuks. Tellivad ju tallihooneid enamasti need, kel sel alal varasem kogemus ja teadmised. Seega ei saa hobuste kauba peale andmist kuidagi võrrelda ootamatult kingiks sokutatud koera või kassiga, kellest saajal mingit rõõmu pole.

Muidugi on kliendil võimalik hobusest ka loobuda, tellitava talli või maneeži hind sellest ei muutu.

Kampaanialehte näed SIIT.

KOMMENTAAR
Toomas Traagel,
Lilli Agro tootmisjuht ja hobusekasvataja:

Päris huvitav mõte, aga kas see ka töötab, ei oska öelda. Meie müüme Soome hobusekasvatajatele heina ja aluspanuks põhupelleteid. Kehval heina-aastal võiks hobuse asemel talliga hoopis tasuta heinakoorma kaasa pakkuda.

Eestis on küll hobuse heaolu kohapealt sageli nii, et hobusekasvatajal on pigem üks hobune üle kui puudu, aga Soomes võivad aga asjad teisiti olla.

Varem ma sellisest kampaaniast kuulnud pole, küll aga tean, et aastaid tagasi toimunud Vidrike galopil oli hobune loosiauhinnaks.

Aive Sarjas; Bianca Mikovitš
Allikas: Maaleht

 

Meie kampaaniat kajastas ka Soomes ilmuv "Taloussanomat"

Osta talli - saat hevosen

10.10.2011, Sakari Nupponen

Tässä lienee kyse lähihistorian omituisimmasta kytkykaupasta. Omistajaa vaihtaa muun muassa tamma, jonka emä on ”hyväluonteinen ja kontaktia etsivä” sekä isä ”yksi parhaista siitosoreista Virossa”.

Suomalaisten lisääntynyt heppahöperyys on havaittu Virossa. Suomen markkinoille pyrkivä Arca Nova Element -talotehdas on ottanut käyttöön ennen kuulumattoman markkinointikikan.

Jouluun asti se lupaa hevostallin ostajille ilmaisen hevosen – eikä ihan mitä tahansa hevosta vaan aidon eestinhevosen. Hevosia on rajattu määrä. Ne on kasvattanut virolainen Voore Tallid.

Talotehdas takaa hevosen kuljetuksen Helsinkiin Vermon raviradalle 20 päivän kuluessa asiakkaan toivomuksesta lukien. Luovutuksen yhteydessä asiakas saa myös hevosen passin ja Voore Tallid OÜ:n takuukirjan omistajanvaihdoksesta.

Arcan tärkein tuote ovat kolmikerroksiset kerrostalot. Lisäksi se rakentaa omakotitaloja, mökkejä, saunoja, autotalleja ja maatalousrakennuksia.

– Ensisijaisesti olemme markkinoineet tuotteitamme Norjassa, mutta nyt suunnittelemme myynnin kasvattamista Suomessakin, yhtiö kertoo tiedotteessaan.
Arca Nova Element OÜ kuuluu norjalaiseen Arca Nova Gruppen -konserniin.